DISCOVER NEW HORIZONS ©
  deutsch english

Hall of Fame

* number of participations.

RangLastnameForenameTeamNationKM
1 Hegmann Tobias* TSG Kleinostheim GER 201,39
2 Packbier Roman***   NED 185,33
3 Breitsamer Fabian*** FitOne Getting Tough GER 184,95
4 Merkel Michael*** TSV Wolfratshausen GER 181,02
5 Peters Marcel*   GER 176,71
6 Wimmer Alois*   GER 176,71
7 Völkel Matthias**   GER 168,51
8 Niehenke Björn*   GER 168,09
9 van der Stroom Dennis*   NED 162,12
10 Koch Nadja* SCC Scharmede GER 160,29
11 Schramm Matthias* Team Meldeläufer GER 159,47
12 Andersen Bo***   DEN 158,76
13 Geidel Eric** TRAIL THE WORLD / Team GetFit Trier GER 152,07
14 Brack Jens-Uwe** FC Ebershausen GER 152,07
15 Scheutjens Peter*** av marvel NED 151,20
16 Niederhofer Stefan******* TuS Breckerfeld GER 150,54
17 Minnebusch Dirk*** Marathon Steinfurt GER 147,96
18 Ritschard Heinz*** Vegan Trailrunner SUI 147,96
19 Sternkopf Danny** LuT Aschaffenburg GER 147,96
20 Struck Jan-Philipp** Lauffreunde Bönen GER 147,96
21 Tegatz Anja* LC Duisburg GER 146,54
22 Müller Miriam** Laufen gegen Leiden GER 143,85
23 Wimmer Thomas* RUN3KY GER 143,85
24 Ueberholz Antje*** Meddys LWT Koblenz GER 143,85
25 Link-Holtermann Elke******* TuS Breckerfeld GER 142,82
26 Winkler Till** 3Mountain Endurance GER 142,23
27 Becker Mark** LG Nord Berlin Ultra Team GER 139,74
28 Schönegger Wolfgang*** Team Meldeläufer GER 139,74
29 Graf Karl* Vfb Alemannia Pfalzdorf GER 136,08
30 Hauptstock Oliver***   GER 136,08
31 Linke Ralf** from dusk**till dawn GER 135,63
32 Blum Markus** Never give up! GER 135,63
33 Hickert Sebastian**   GER 135,63
34 Weber Jennifer* Meddy´s LWT / Hartfüßler e.V. GER 135,63
35 Kempf Sabine** from dusk**till dawn GER 135,63
36 Mintgen Dietmar** Team Erdinger Alkoholfrei GER 135,10
37 Völker Manfred* DUV GER 135,10
38 Vorwerg Michael*** Stick-Running GER 131,52
39 Auer Daniela* TG Kitzingen GER 131,52
40 Karst Oliver* 1. FC Hösbach GER 131,52
41 bremicker jörg*** LAUFBRIGADE-OBERBERG / LG GUMMERSBACH GER 131,52
42 Schulz Philipp*** Laufschule Dortmund by bunert GER 131,52
43 Müller Ingemar** TriCologne GER 131,52
44 Cimander Robert***** Ultra SPORTS Team Pirate Dirt Department GER 131,52
45 Lech Hardy* Coaching&Supervision Oberhausen GER 131,24
46 Wölky Mel* Pro Dog Romania GER 129,30
47 Frenzel Carola* Grojos LTF Elversberg GER 128,52
48 Singer Marco* Team Raidlight GER 128,52
49 Zipperling Ralf* SCC Berlin GER 127,41
50 Amon Rainer****   GER 127,41
51 Müller Jan* Laufen gegen Leiden / Westfalia Herne Triathlon GER 127,41
52 Regniet Michael* TV Arnsberg GER 127,41
53 Laschke Ulrike*   GER 123,52
54 Przybyla Gregor*   GER 123,30
55 Raczka Adrian*   GER 123,30
56 Schuster Ralf* TC Kray 1892 e.V. GER 123,30
57 Heinle Matthias**** LG DUV GER 123,30
58 Schwan Gunnar* sv.elbland meissen-coswig GER 123,30
59 Schmidt Michael*   GER 120,96
60 Spillebeen Uwe**   GER 120,68
61 Schwericke Wolfgang** Laufpark Stechlin e.V. GER 120,68
62 Prommesberger Yvonne****   GER 119,66
63 Leopold Fabian*   GER 119,19
64 Kalitzsch Lutz* Trailrunning Bergwitz GER 119,19
65 Möhr Andrea* LG Mauerweg Berlin e.V. GER 119,19
66 Kaluza Hans**   GER 119,19
67 Fischer von Mollard Gabriele* TSVE 1890 Bielefeld GER 119,19
68 Süßmann Jörg******* Running TV Bedburg GER 116,37
69 Toplak Fred* Toplak Team GER 116,37
70 Kiel Andreas** Spiridon Frankfurt / Team Vegan GER 116,37
71 Grüne Dennis*   GER 115,80
72 Konowski Kuno G.**** Männe und Kleene GER 115,08
73 Rosin Andreas*** LT Wischlingen Dortmund GER 115,08
74 Karaschinski Rene* Die Windhunde GER 115,08
75 Liebing Gritt* Team soq.de GER 115,08
76 Bakir Gülay* SSF Bonn GER 115,08
77 Schuh Matthias*** Ausdauerteam GER 115,08
78 Keuenhoff Torsten** Team Camerone e.V. GER 113,40
79 Mörth Sascha*   GER 112,06
80 Stödter Maik*   GER 112,06
81 Riebeseel Jens** Team Dickfeitzen GER 112,06
82 Zietlow Hans-Uwe* LG DUV GER 111,94
83 Wieczorek Dirk*   GER 111,94
84 Schütt Silke***** RC Vorwärts Speyer GER 110,97
85 Schrant Jürgen*** SV Bokeloh GER 110,97
86 Boomhuis Gerti** Laufschule Dortmund by bunert GER 110,97
87 Klee Peter* Hügeli GER 110,97
88 Dilling Daniela* LG Nord Berlin Ultrateam GER 110,97
89 Scheibe Marco* TV-Schiefbahn GER 110,97
90 Täuber Marc*   GER 110,97
91 claeys kristof*   nn 110,97
92 Maier Alex** Laufbrigade Oberberg / LG Gummersbach GER 110,97
93 Schyrer Stefan* LT SV Westum GER 109,62
94 Eden Gerd*   GER 109,62
95 Rodehüser Klaus** Tri-Cops Warsein GER 107,75
96 Weißbach Tim*   GER 107,75
97 Flick Aaron* SF Ennepetal GER 107,75
98 Dhom Michael*   GER 107,75
99 Brandt Raphael*   GER 107,75
100 Niemann Detlev** WAT LÄUFT ULTRA RUNNING TEAM GER 107,75
101 Pischem Thomas**** RC Vorwärts Speyer GER 107,75
102 Irrgang Michael* Team Meldeläufer GER 107,75
103 Gräwe Detlef* Tri-As Hamm GER 107,75
104 Frenz Michael* Team Meldeläufer GER 107,75
105 Klein Michael** Lauffreunde Bönen 1985 e. V. GER 107,75
106 Tantzen Relef** TriTeam Ummel GER 107,75
107 Tschenscher Manuel* Wetter(p)auer GER 106,86
108 claeys jean-marie*   nn 106,86
109 Czaja Silvia*   GER 106,86
110 Von der Brüggen Thomas*** SV Siemens GER 106,86
111 Sander-Rummel Regine* Physiomed Trailrunning Team GER 106,86
112 Zimmermann Markus* Laufbrigade Oberberg GER 106,86
113 Stein Nina* Triatlethenschmiede Werratal GER 106,86
114 Kox Jochen* Trailteam Niederrhein GER 106,86
115 Rösler Andreas* LG Ultralauf / LT Wischlingen Dortmund GER 106,86
116 Tiersch Krissy* Team wsabg.de GER 106,86
117 Fusaro Antonio**   GER 106,86
118 Saul Steffi* Feuerwehr Welzheim GER 106,86
119 Alfter Dirk*   GER 105,84
120 Kühnen Claudia*** Ausdauerschule by bunert GER 105,84
121 Kühnen Thomas** Ausdauerschule by bunert GER 105,84
122 Zender Melanie* Tiger Balm Team GER 105,84
123 Robertz Herman Josef* Running TV Bedburg GER 105,84
124 Rabe Sonja* Marathon-Club Menden GER 104,22
125 John Dennis*   GER 104,22
126 Thie Carola**   GER 103,44
127 Verweyen Julian*   GER 102,75
128 Trost Karin*   GER 102,75
129 v. Scheidt Kerstin* Gesundes Oberberg e.V. GER 102,75
130 Lohrmann Marco* Abteilung Verrückt GER 102,75
131 Ritter Anne*   GER 102,75
132 Tegelkamp Rene*   GER 102,75
133 Kallwitz David*   GER 102,75
134 Sommerhäuser Ina* UltraSAUse GER 102,75
135 Merkel Nikolai*   GER 102,75
136 Stoermer David*   GER 102,75
137 Thonemann Markus* Warburger SV GER 102,75
138 Grosch Steffen** Abteilung Verrückt GER 102,75
139 Büscher Jörg** Laufbrigade Oberberg GER 102,75
140 Schroth Andreas*** --- GER 102,75
141 Sirtl Helmut* ---- GER 102,75
142 Daniel Oehler* Forever Faster GER 102,75
143 Schweigstill Katharina*   GER 102,75
144 Trampler Gotz** LT Lauenhagen GER 102,75
145 Korz Sabine** Eule sei Dank GER 102,75
146 Neufend Klaus* LSF Münster GER 102,75
147 Ernhardt Ilka*** LT Radolfzell/TEA GER 102,75
148 Ernhardt Jasmin* LT Radolfzell/TEA GER 102,75
149 Frank Nielsen Henrik*   DEN 102,75
150 Klimm Anke* UltraSAUse GER 102,75
151 Dettloff Patrick* 1983 GER 102,75
152 Petry Stefan* Trail the World GER 102,75
153 Wegener Peter*   GER 102,75
154 Burkhardt Yvonne*** Laufschule Dortmund GER 102,75
155 Könemann Karsten* TVDÄ GER 102,06
156 Henke Michael**** Tri-Cops Warstein GER 102,06
157 Ullrich Sebastian*** Laufschule Dortmund GER 102,06
158 Krauss Axel*** Podofactum GER 100,36
159 Haasnoot Kees* kikkers NED 99,13
160 günther pia****   GER 99,13
161 Schrant Heike*** SV Bokeloh GER 98,64
162 Krampe Sebastian* WSU Tri Team Warendorf GER 98,64
163 Pfenningschmidt-Redeker Katja* SV Brackwede GER 98,64
164 Figur Rainer** Tri Cops Warstein GER 98,28
165 Schubert David**   GER 94,53
166 Störmer David***   GER 94,53
167 Blechmann Andrea** Laufbrigade Oberberg GER 94,53
168 Aurelio Susanne* Laufen gegen Leiden e.V. GER 94,53
169 Dötsch Peter*** Laufen gegen Leiden GER 94,53
170 Wiese Michael***   GER 94,53
171 Kappel Joerg** Lauffreunde Bönen 1985 e.V. GER 94,50
172 John Svenja*   GER 92,64
173 Snippe Edwin*   NED 90,72
174 Schwerk Wolfgang* SCMT GER 90,72
175 Flick Diana* SF Ennepetal GER 90,51
176 Meier Markus**   GER 90,51
177 Holzleitner Franz** LG Ultralauf GER 90,42
178 Sauerbach Florentina*   GER 90,42
179 Kabitschke Peggy* TV Goldbach GER 90,42
180 Becker Lara*** PACE PACK RUNNERS GER 90,42
181 Luther Mario**   GER 90,42
182 Floßbach Heinz** Laufbrigade Oberberg GER 90,42
183 Weiß Thomas-Teddy* LT Hemsbach GER 90,42
184 Hackl Patricia*   GER 90,42
185 Moritz Markus** Skiverein Emmerzhausen GER 90,42
186 Dzierma Thorsten* shake-hands running team GER 90,42
187 Blank Sven* Altenrheine & LZ Rheine GER 86,94
188 Schonauer Christian*   GER 86,31
189 Siebener Mario*   GER 86,31
190 Hermann Carsten* Carboloading GER 86,31
191 Timmermanns Monika*** Wetter(p)auer GER 86,31
192 Konowski Claudia**** Männe und Kleene GER 86,31
193 Knein Peter* LSF Münster GER 86,31
194 Plitt Carsten* Laufen gegen Leiden e.V. GER 86,31
195 Leuze Marcel* MTV Kronberg GER 86,20
196 fritz thomas** mavericks GER 86,20
197 Haarmann Peter* SF Ennepetal GER 86,20
198 Steuer Volker*** SC Hoyerswerda / Red Caps GER 86,20
199 Haubrich Frank* Trailrunner Daadetal GER 86,20
200 Lomott Frank*   GER 84,92
201 Krauss Sebastian*** Podofactum GER 84,92
202 Kirchhoff Jens*   GER 84,92
203 Horn Tassilo**   GER 83,16
204 Müller Andreas**   GER 83,16
205 Kirchner Michaela* SG Zons GER 83,16
206 Krautheimer Angelika* ARTIVA GER 82,20
207 Kraus Elmar** Wetter(p)auer GER 82,20
208 Dickel Eckhard** Vormwald GER 82,20
209 Gülecoglu Devrim** DevRun nn 82,20
210 Lauenstein Irina*   GER 82,20
211 Böhnke Susan*   GER 82,20
212 Urbaniak Andreas* Laufklub Berlin e.V. / Pankrunners GER 82,20
213 Drollinger Erik* TSG 78 Heidelberg GER 82,20
214 Ehwein Naina Christin** Llg Wustweiler GER 82,20
215 Arnold Frank****   GER 82,20
216 Hermes-Jansen Thomas* Trailteam Niederrhein GER 82,20
217 Jamsek Peter** TC Essen-Kray 1892 GER 82,20
218 Ziegler Selma* Trail the World/ Lauffreunde Naheland GER 82,20
219 Grob Hannes* Kahlgäuer GER 82,20
220 Baum Detlef** FC Keldenich GER 82,20
221 Bungenberg de Jong Hems* Physiomed Trail Running Team NED 82,20
222 Dickel Daniela** Vormwald GER 82,20
223 Stier Jana***   GER 81,89
224 Rose Leila*   GBR 81,89
225 Wegener Barbara*   GER 81,89
226 Wegener Conrad*   GER 81,89
227 Schumann Johanna***   GER 81,89
228 Jansen Rolf*   GER 81,06
229 Klein Stephan* CaBaNauTen GER 81,06
230 Vergin Holger* VHV Versicherungen GER 79,38
231 Kiel Silke* Laufteam Fürth 2010 GER 79,38
232 Chandler Dennis**   GBR 78,09
233 Schaefer Markus* tv großostheim GER 78,09
234 Braun Pirmin** Trail City Koblenz GER 78,09
235 Beyer Götz* Linkenheim GER 78,09
236 Melath Jana**   GER 78,09
237 Schreiner Florian*   GER 78,09
238 N. N.* Trail The World GER 78,09
239 Viemann Sandra*   GER 75,60
240 Richter Marc* LT Bittermark Dortmund GER 75,60
241 Klein Stefan*   GER 75,60
242 Petry Michael* Laufburschen on Tour GER 75,60
243 Rudewig Michael*** Team Trailwolf GER 73,98
244 Peter Erika** Ruhrtal Runners GER 73,98
245 Paßens Volker* Mudbusters GER 73,98
246 Jahn Christine* Team Shagall GER 73,98
247 Dybek André* #nurwegenderbananenhier GER 73,98
248 Kappus Ralf** LG DUV GER 73,98
249 Gaus Jörg** Team Bacon Bomb GER 73,98
250 Löhne Ingolf* MediClowns Dresden GER 73,98
251 Vergers-Geisinger Matthias** Trailrunning Ville GER 73,98
252 Hegelbach Patrik* Hügeli SUI 73,98
253 Loewnich Michael* Laufbrigade Oberberg GER 73,98
254 Nüsgen Wilhelm** Fc Keldenich GER 73,98
255 krill christian** Kahlgäuer GER 73,98
256 Frenzl Nicole* Schnauftreff Oberursel GER 73,98
257 Koermeling Martin* runcademy GER 73,98
258 Bungenberg de Jong Hems** Physiomed NED 73,27
259 Malhofer Thorsten* SG Neukirchen-Hülchrath GER 73,27
260 Mundt Cornelius*   GER 73,27
261 Wimper Jörg**   GER 71,82
262 Smirnov Juri* LC Olympia Wiesbaden RUS 71,82
263 Schulte Tobias*   GER 69,87
264 Gerbers Matthias*** Team Flugkraft Running GER 69,87
265 Nacke Norbert******   GER 69,87
266 Bente Marco* Ausdauerschule by Bunert GER 69,87
267 Ziemba Michael* Mudbusters GER 69,87
268 Mertens Joachim* LG Ultralauf GER 69,87
269 Thöß Ilo*   GER 69,87
270 Simon Chris*   GER 69,87
271 Treyße Michaela*** Laufbrigade Oberberg GER 69,87
272 Heite Meinolf* Tus Wallenstein GER 69,87
273 Schnisa Thorsten* LT Wischlingen Dortmund GER 69,87
274 Mucha Jan-Eric* SCC Berlin GER 69,87
275 Hildebrandt Antje* Pankrunners Berlin GER 69,87
276 Rüffler Andreas* Burning-Knights-Feuershow GER 69,87
277 Fabritius Michael****   GER 69,87
278 Gabriel Sonja*   GER 69,87
279 deschodt samantha*   nn 69,87
280 Beiderbeck Dietmar "Didi"* LG Würzburg/ www.laufspass.com GER 69,48
281 Wieczorek Alba***   ESA 68,96
282 Granas Susanne*   GER 68,04
283 May Dominik* Abteilung Verrückt GER 65,76
284 Morgenstern Katja* Abteilung Verrückt GER 65,76
285 Hövel Heinz*   GER 65,76
286 Ploch Elisabeth* LG Ultralauf GER 65,76
287 Jahn Birgit* TC Kray 1892 e. V. GER 65,76
288 Kabitschke Frank* TV Goldbach GER 65,76
289 Pölitz Tim***   GER 65,76
290 Beisenherz Susanne* Klinik Epileptologie,Uni Bonn GER 65,76
291 Zöllner Marcel*   GER 64,65
292 Vogelfänger Timo** Laufen gegen Leiden GER 64,26
293 Kohl Heinz Helmuth* 100 Marathon Club und TEA GER 64,26
294 Pingel Tasja**   GER 61,65
295 Fels Torsten**   GER 61,65
296 Höschele Tanja*   GER 61,65
297 Grob Hannes* Kahlgäuer GER 61,65
298 Brendemühl Dieter** DUV GER 61,65
299 Pedd Achim***   GER 61,65
300 Wurst Kerstin* Marathonstammtisch Metzingen GER 61,65
301 Steinborn Angelika* DUV GER 61,65
302 Dörr Thomas* laufSinn Ulm GER 61,65
303 Blechmann Ulrich* Laufen macht Spaß GER 61,65
304 Lewis Caleb*   USA 61,65
305 Saltmann Daniel* Team Saltomann GER 61,65
306 Gonschorek Sebastian* LG Ultralauf GER 61,65
307 Breuls Danyel* C.D. Los Chakales (Andalucía, ES) NED 61,65
308 Baumann Raphael**   GER 61,65
309 Wieners Sandra**   GER 61,65
310 Fricke Conny* Team PARI RunAir GER 61,65
311 Loy Stefan* LT Sugenheim GER 60,48
312 Uhlhorn Kurt***** kronos aktiv live 2020 GER 60,48
313 Jahn Sigrid**   GER 60,34
314 Sander Maximilian*   GER 60,34
315 Merkel Thomas*   GER 60,34
316 Wiemken Irene*   GER 57,54
317 Ossowski Thorsten* Die Windhunde GER 57,54
318 Engerer Christina*   GER 57,54
319 Wasem Tina*   GER 57,54
320 Banovic Ivan* HV Sundern / RC Victoria Neheim CRO 57,54
321 Mergner Romea* Podofactum München GER 56,03
322 Fischer Udo* SV Gladbeck 13 GER 56,03
323 Federholzner Heike**   GER 54,04
324 Frey Christina* Die Hasen mit den schnellen Schuhen GER 53,43
325 Perez Francisco* GK Runners nn 53,43
326 Schnisa Patricia* LT Wischlingen Dortmund GER 53,43
327 Gust Jörg*** vereinslos GER 53,43
328 Duda Karl-Heinz***   GER 53,43
329 Pendzinsky Mathias*   GER 53,43
330 Stollfuss Uwe* LT Gruiten-Neandertal GER 52,92
331 Brecht Thorsten* DAV Bochum GER 52,92
332 Hünnemeyer Pauline*   GER 51,72
333 Kersting Ulrike** Funsports Zeven GER 51,72
334 Linden Bärbel** CaBaNauTen GER 50,18
335 Sommer Norbert* TuS Altenberge 09 GER 49,32
336 Wurmbach Patric* Meldeläufer/DJK Gillrath GER 49,32
337 Belle Andreas* Elbe Lübeck Kanal Ultra Team GER 49,32
338 Mitnacht-Kraus Rita* Wetter(p)auer GER 49,32
339 Rosentreter Beate*   GER 49,32
340 Kunzler Wolfgang*   GER 49,32
341 Schlicht Michael* TV Witzhelden GER 47,41
342 Simon Yvonne** Radiergummiliga.de GER 47,41
343 Neuhaus Jennifer**   GER 47,41
344 Hardy Helmut* LTB Aachen GER 47,41
345 Moore Lee*   USA 46,32
346 Eberle Gunla** 100 Marathon Club GER 45,36
347 Bohlen David* LTF Marpingen GER 45,36
348 Roemer Irene** Happy Feet Hallstadt GER 45,21
349 Eberle Dietrich* 1974 Marathon Verein/Country Club/100 Marathon Club GER 45,21
350 Kneissl Jürgen***   GER 45,21
351 Kluge Karina* LG Mauerweg /TEA GER 45,21
352 Roth Sabine* Ohne GER 45,21
353 Schwarze Bernward* Göte GER 45,21
354 Köwing Melanie* ARTIVA GER 45,21
355 Mey Sabine*   GER 45,21
356 Leutloff Sandra* LG Emsdetten GER 45,21
357 Althoff Kirsten* Lg Ultralauf GER 45,21
358 da Costa Diana*   POR 45,21
359 Gaus Sven* Tiger Runners GER 45,21
360 Althoff Hedwig* FoKuS Selm GER 45,21
361 Saltmann Astrid** Team Saltomann GER 45,21
362 Honig Tanja* TuS Kaan-Marienborn GER 45,21
363 Schnepel Inge*   GER 45,21
364 Fehler Dirk*   GER 45,21
365 Weber Heiko* TuS 45/53 Heessen GER 45,21
366 Hardt Stephanie* Ich schwitze nicht, ich glitzer! GER 45,21
367 Kolb Dorothee*   GER 45,21
368 Reiners Marc*   GER 43,10
369 Prahl Julia*   GER 43,10
370 Williams Eric* Nerd Fitness USA 42,46
371 Pflügler Christian* 6h-Lauf-Münster GER 42,46
372 Sigges Sascha***   GER 41,58
373 Blume Dietmar* Sauerländer Laufraketen GER 41,10
374 Schneider Udo* LT Siebengebirge GER 41,10
375 Kaiser Barbara*   GER 41,10
376 Gloystein Martin*   GER 41,10
377 Schnepel Sven* Laufarena Allgäu GER 41,10
378 Friedrich Lea* Lauftreff Lauenhagen GER 41,10
379 Dietrich Lydia** Ich schwitze nicht, ich glitzer! GER 41,10
380 Spieker Fabrice*   GER 41,10
381 Kolaberdin Stanislav* Fat Man Walking GER 41,10
382 Robl Andy* Laufen gegen Leiden GER 38,79
383 Passmann Mike*   GER 36,99
384 Klein Marcus** Spiridon Frankfurt / Team Vegan GER 34,48
385 Resing Gisela** Radiergummiliga GER 34,02
386 Beil Jeannette*   GER 32,88
387 Kaiser Bettina* Lauftreff Lauenhagen GER 32,88
388 Köster Sven* Getting Tough e.V. GER 30,88
389 Kim Bong-Soo* Run Happy KOR 30,88
390 Kuckuck Daniel* Team Erdinger Alkoholfrei GER 30,17
391 Kohl Claudia*   GER 28,77
392 Wessel Carsten* Goldene Generation GER 28,77
393 Zipperling Sabine* SCC Berlin GER 28,77
394 Timm Kerstin*   GER 25,86
395 Röhr Peter* - GER 24,66
396 Potrafky Heinz-Joachim* Lieses Lauftreff GER 24,66
397 Nuß Bernd** 24hlauf-seilersee.de GER 24,66
398 Neumeier Tanja*   GER 23,16
399 Nolte Nati*   GER 23,16
400 Kunze Christel* 1937 LG DUV GER 21,55
401 Kummer Laura* Teichwiesen Friends GER 21,55
402 Huckestein Brigitta* Sandbox Warriors GER 20,55
403 Zipperling Joachim* SCC Berlin GER 20,55
404 Gohlke Janine*   GER 16,44
405 Zipperling Hannelore* SCC Berlin GER 16,44
406 Yildirimer Kadriye*   nn 12,93
407 Nolte Anna-Lena*   GER 11,58
408 Bahn Florian* Cool Runnings GER 11,58
409 Chandler Sabina* - GER 8,22
410 Preisler Horst* LAV Hamburg-Nord GER 4,31